Rufus

1
791
Ücretsiz | 945,1 KB i n d i r
Editör İncelemesi
4.7

Özet

Rufus, istediğiniz işletim sistemi ile ISO’lardan önyüklenebilir USB sürücüler oluşturabileceğiniz ve çeşitli seçenekler sayesinde eski BIOS sürümleriyle uyumluluğu artırabileceğiniz ücretsiz bir programdır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Önyüklemeli USB Bellek Oluşturma ve USB Format Atma Programı

USB flash sürücünün, optik disklere kıyasla zamanla daha az yıpranma şansı vardır. Bu durum ise doğrudan bir USB bellek ile Windows için bir yükleyici oluşturmaya yeterli bir nedendir. Rufus, kullanıcıların USB flash diskleri biçimlendirmelerine ve hızlı bir şekilde önyüklenebilir sürücüler oluşturmalarına olanak tanıyan küçük boyutlu ücretsiz bir programdır. Tüm beceri düzeylerinin tercihlerine uyacak şekilde standart ve gelişmiş seçenekler sunar.

İstenen dosya sistemine formatlama

Program, Windows yerleşik özelliklerinde bulunan Biçim panelini andıran kullanıcı dostu bir arayüzle gelir. Bir aygıtı, bölüm şemasını ve hedef sistem türünü, dosya sistem türünü (FAT32, NTFS, UDF, exFAT), küme boyutunu ve yeni birim etiketini seçebilirsiniz.

Bağlanan cihazlar algılanır ve bir açılır menüden seçilir. USB sürücüsü biçimlendirildiğinden ve işlem sırasında her şey kaldırıldığından, önemli verileri kaydettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Eski BIOS için uyumluluk seçenekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Temel biçimlendirme seçenekleri, aygıtı bozuk bloklar için kontrol etmenizi ve algoritma türünü seçmenizi sağlar. Artı, hızlı biçim modunu ayarlayabilir, genişletilmiş bir etiket ve simge dosyaları oluşturabilir, ayrıca bir ISO veya başka çeşitli disk görüntü türlerini kullanarak önyüklenebilir bir disk oluşturabilirsiniz.

Gelişmiş ayarlamalar, Rufus listesini sabit (flash olmayan) veya bölümlenmemiş USB flash diskler haline getirebilir, eski BIOS için düzeltmeler (örneğin ekstra bölüm) ekleyebilir ve seçilen bir BIOS Kimliğiyle Rufus MBR’yi kullanabilirsiniz.

Program tüm faaliyetleri ayrı bir panele kaydeder ve bir LOG dosyasına kaydedilebilir. Düşük sistem kaynaklarını kullanarak biçimlendirme görevini hızlı ve hatasızca gerçekleştirir. Program çalışırken Windows’un kilitlenmesine ya da donmasına neden olmadı ve bunu testlerimiz sırasında gördük. Kısaca Rufus, kullanıcılara bir dizi faydalı özellik sunan önyüklenebilir USB sürücüyü biçimlendirmek ve oluşturmak için basit bir programdır.

Rufus Ekran Görüntüleri

Versiyon : 2.18
Dil : Türkçe
Sistem : Windows XP ve üzeri

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here