PUBG vs Fortnite: Karşılaştırması – Hangi Oyun Daha İyi?

0
1019
Editör İncelemesi
4.5

Özet

PUBG ve Fortnite oyunları son zamanların en popüler savaş oyunlarıdır. Bu iki oyun arasındaki temel farkları sizler için derledik. Böylece hangi oyunu oynamanız gerektiğini sizlerin seçimine bırakıyoruz.

Sending
Kullanıcı Oyu
0 (0 oy)

Savaş oyunları arasında üstünlük için verilen mücadele, PUBG Mobile ve Fortnite karpışması ile birlikte yeni bir döneme girdi.

Her iki oyun da son derece popüler durumda ve türünün öncüleri arasındadır, ancak bariz benzerliklerine rağmen, mobil cihazlar için en büyük iki savaş royası başlığı arasında bazı önemli farklar vardır.

Elbette, Fortnite ile PUBG arasındaki karşılaştırma da farklılığın daha çok stilistik olduğu için hangi oyunun daha iyi olduğunu kesin olarak söyleyemez. Her iki oyun da harika ve güncellenme hızlarına bakılırsa, bunlardan iyisi henüz gelmedi.

Fortnite vs PUBG – Görsellik

Hem Fortnite Mobile hem de PUBG Mobile, PC meslektaşlarının yeniden yaratmaları ve farklı görsel stillerini içerir.

Tencent’in Lightspeed ve Quantum Studios, PlayerUnknown’ın Battlegrounds’in gerçekçi versiyonunu mobil versiyon için basitleştirdi, ancak özü hala orada. Karakterler, haritalar ve silahların hepsi gerçekçi.

Öte yandan, Fortnite daha fazla karikatürümsü bir yaklaşım benimsemiştir. Her şey bir Dreamworks filminden kopmuş gibi parlak ve renkli. Bazı silahlar gerçek silahlara dayanmaktadır, ancak diğerleri el bombası fırlatıcısının geçici “Egg Launcher” ı gibi Looney Tunes’un dışına çıkmış gibi gözüküyor.

Fortnite ile PUBG arasındaki fark; PUBG Mobile’da, oyuncular bir kargo uçağından askeri üslere ve enerji santrallerine sahip yayılan adalara paraşütle bırakılıyorlar. Fortnite’de oyuncular, bir şemsiye, fütüristik bir planörle veya büyük bir balona bağlanmış şekilde atlıyor.

Fortnite vs PUBG – Oynanış

En popüler modda, oyuncular diğer 99 rakibi olan bir adaya düşüyor. Oradan son oyuncu kalana kadar savaşmak için silahlar ve diğer teçhizatlar toplar.

Oyun zonu (daire olarak da bilinir), daha da küçülür ve kalan oyuncuları birbirine yaklaştırır. Oyun alanının dışındaki alan sürekli hasar verir ve ne pahasına olursa olsun bu durumdan kaçınılmalıdır. PUBG, oyun alanını kırmızı bölgelerle sınırlandırıyor ve bombaların gökyüzündeki bombaları örtü dışında herhangi bir oyuncuyu anında öldürecek şekilde düşürüyor.

Fortnite ile PUBG’nin oynanışı arasındaki karşılaştırma, görselleriyle aynı çizgileri takip ediyor. PUBG yoğun ve silahlı dövüşler ölümün yaklaşmakta olduğu konusunda gerçek bir his veriyor, oysa Fortnite oyunculara yaratıcı bir şekilde manevra yapmak ve oynamak için daha fazla yer veriyor.

Bu manevra kabiliyetinin büyük bir kısmı, Fortnite’deki oyuncuların, ağaçlara, kayalara veya binalara çarparak toplanan kaynakları kullanarak yapılar inşa edebilmesinden kaynaklanmaktadır. Açık bir alana yakalanırsa, hızlı bir 1 × 1 kule, durumu değerlendirmek için yeterli zaman sağlayacaktır.

Aksine, PUBG Mobile’da habersiz kalmak, neredeyse kesin bir ölümdür. Sonuç olarak, çoğu insan ağaçların arkasına veya fırçanın arkasına saklanarak daha dikkatli oynar. Fortnite’den farklı olarak, oyuncular sıradaki vuruşlarını sıraya sokarak yere eğilimli olabilirler.

Fortnite’de de temkinli oynayabilirsiniz, ancak oyunculara göre daha fazla harekete geçilmemektedir. En dikkatlice inşa edilmiş kale bile bir roket veya el bombası fırlatıcısından birkaç vuruşla imha edilebilir, bu nedenle hareket halinde kalmak daha iyidir.

Fortnite vs PUBG – Kontroller

Kontroller, hangi şirketin mobil oyunlar yapma konusunda daha fazla deneyime sahip olduğu konusunda gerçekten belirgin. Tencent, mobil oyunların tartışmasız kralı ve PUBG Mobile bunu oyuna yansıtıyor.

Mobil atıcılar üzerindeki kontroller devam ettiği sürece, PUBG Mobile’da kullanılandan daha iyi bir sistem bulmak için zorlanırsınız. Ayrıca, bunları tamamen beğeninize göre kişiselleştirme seçeneği ile birlikte yerleşik birçok kontrol şeması bulunmaktadır.

Fortnite, herhangi bir kişiselleştirme özelliğine sahip değildir ve genellikle kontroller arzulanan şekildedir. Bunun bir kısmı oyunun daha karmaşık bir yapıya sahip olmasından, inşa etmek, tuzak kurmak ve buna benzer şeylerden kaynaklanıyor, ancak bazıları özel tasarım kararlarından kaynaklanıyor.

Örneğin, çekim yapmak için ekrana dokunabilir veya ekranın sol tarafındaki çekim düğmesine basabilirsiniz. Ancak ekrana hafifçe vurmak sadece tek bir çekim yapar, bu yüzden herhangi bir otomatik silahla soldaki düğmeyi kullanmak isteyeceksiniz. Bu, bir tablette çılgınca pençe yöntemini benimsemediğiniz sürece, aynı anda hem hareket edemez hem de ateş edemezsiniz.

Fortnite vs PUBG – Çapraz Platform Deneyimi

Fortnite ve PUBG arasındaki büyük farklardan biri, mobil başlıkların, dayandıkları PC başlıklarıyla ne kadar bağlantılı olduklarıdır. PUBG, PC sürümünden ayrı olarak geliştirilen bağımsız bir oyundur ve mobil cihazdaki Fortnite, esasen oyunun diğer sürümleriyle aynıdır.

Oyuncu hesapları, ilerlemeleri, derileri vb. Platformlar arasında paylaşılıyor; bu nedenle nerede oynarsanız oynayın aynı ögelere sahip olacaksınız. Oyuncular, doğrudan mobil cihazlarından Xbox, PS4, Switch veya PC’de arkadaşlarıyla birlikte oynayabilirler.

Oyuncu tabanı taraflarca belirlenir, bu nedenle yalnızca mobil oyuncular diğer mobil oyuncularla oynayacak, konsol oyuncuları olan oyuncular hem mobil hem de konsol oyuncuları ile oynayacak ve PC oynatıcılı partiler yukarıdakilerin hepsiyle eşleşecektir.

Buna değer ne olursa olsun, PUBG Mobile geliştiricileri aynı zamanda saf mobil oynatıcıları PC emülatör kullanıcılarından ayrı tutmaya kararlıdır. Bununla birlikte, listedeki bir sonraki öğe nedeniyle eşleşmelerde 100’den az gerçek oyuncu var.

Fortnite vs PUBG – Botlar

PUBG Mobile’ın savaş royale formülüne botlar sokma kararı kesinlikle tartışmalıydı, fakat aynı zamanda onu Fortnite’den ayıran en önemli şeylerden biriydi.

Bir oyuncunun ilk birkaç maçında yalnızca on ile yirmi insan arasında oyuncu bulunur ve oyunun geri kalanı botlar tarafından doldurulur. Kemerinizin altında birkaç oyun yaptıktan sonra bile, rakiplerinizin yarısından fazlasının nabzının atmasını beklemeyin (özel bir oyunda oynamadığınız sürece).

Fortnite Mobile, bunlardan hiçbirine sahip değil, her maçta 100 oyuncu var. Yine de pratikte PUBG Mobile’daki botlar oyunu yeni oyuncular için daha eğlenceli hale getiriyor. Bir savaş royasının sert gerçekliğine yenmeden önce pratik yapma ve birkaç ölüm elde etme şansı veriyorlar.

Kimse, her maçın ilk birkaç saniyesinde bayılmak istemez, ancak ilk denemede bir tavuk yemeği kazanmayı övünmeden önce iki kez düşünün.

Fortnite vs PUBG – Haritalar ve Oyun Modları

Fortnite ve PUBG arasındaki büyük farklardan biri, sundukları haritaların ve oyun modlarının sayısı. Fortnite, PC sürümü ile aynı haritayı kullanır ve oyun ilerledikçe biraz değişir.

Örneğin, dördüncü sezon, adanın grevine uğrayan meteorlarla başladı, oyunun başlamasından bu yana orada bulunan bazı yapıları ve alanları tahrip etti (RIP Dusty Depot). Bazıları haritanın kenarlarında gizlenmiş, diğerleri ise açık görüşlü diğer yeni alanlar eklendi.

Fortnite ayrıca zaman zaman 50 vs 50 veya keskin nişancı atışları gibi sınırlı bir süre oyun modu da sunar. Oyunu biraz heyecanlandırır.

PUBG bunun yerine birkaç farklı harita sunar – Erangel, Miramar ve Sanhok (yolda Vikendi ile). PUBG Mobile ayrıca, maçları daha mobil bir süreye indirgemek için daha az oynatıcı içeren yalnızca mobil bir arcade moduna sahiptir.

Fortnite vs PUBG – Haritada Gezinme

Her iki oyun da oyunculara harita üzerinde hızlı bir şekilde gezinme olanağı veriyor, ancak çok farklı şekillerde devam ediyorlar. PUBG Mobile, temayı koruyarak haritanın etrafına araba ve motosikletler yerleştiriyor. Çok fazla hasar aldıklarında patlayabilirler ve uzun mesafeleri koruduktan sonra gazları tükenebilir.

Golf arabaları ve dörtlü bisikletler gibi araçların yanı sıra Fortnite, oyunculara avatarınızın hareket hızını ve zıplama pedleri gibi mesafesini artırabilen ve harita üzerinde kayma yapmak için karakterinizi havaya fırlatan karakterleri de verir.

Her iki oyunda da parmaklarınızı dinlendirmek için otomatik hareket özelliği bulunur. Fakat yine de, PUBG Mobile’daki açık alanları geçmek Fortnite’de olduğundan çok daha tehlikelidir, bu yüzden dikkatli olun.

Fortnite vs PUBG – Diğer Mobil Özellikler

Hem PUBG Mobile hem de Fortnite, oyunu dokunmatik ekranlı cihazlarda daha oynanabilir hale getirmek için yalnızca birkaç mobil özellik ekler.

Yön göstergeleri her iki oyunda da hemen hemen aynıdır ve kulaklıksız oyunculara yardımcı olmak için hangi yön atışlarının veya ayak seslerinin geldiğini gösterir. Fortnite, güçlü silah ve yağma içeren sandıklar için ek bir altın göstergeye sahiptir.

Uygulamada göstergeler PUBG’de daha iyi çalışır, çünkü Fortnite’da oyun daha fazla üç boyutludur. Oyuncular aşağı yukarı birikebilir ve göstergeler bu tür bilgileri sağlayamaz. Bir oyuncu çok geç oluncaya kadar sizin üzerinizde veya altında olup olmadığını bilemezsiniz.

Otomatik alma, ikisi arasında da benzerdir ve envanterinizi doldurmak için silahları, eşyaları ve ilaçları alır. Fortnite’de ayrıca inşaat malzemeleri de alır ve PUBG Mobile’da silahlarınızı ve ayrıca üst seviye zırh ve sırt çantalarını alır.

Fortnite vs PUBG – Para Kazanma

Fortnite ve PUBG arasındaki diğer bir fark, içeriklerini paraya dönüştürmek için seçimleridir.

Öncelikle, her iki mobil oyun da tamamen ücretsizdir ve satın alınan içerik, rekabet avantajı sağlamayan bazı ürünlerle sınırlıdır.

Fortnite mevsimlere bölünmüştür, bu nedenle her 70 günde bir veya daha hızlı bir şekilde seviye atlamak ve o sezonun benzersiz ödüllerini açmak için yeni bir Savaş Geçidi satın alınması gerekecektir. Hepsinin kilidini açmak oldukça zor ama neyse ki ilerlemeniz hesap genelinde paylaşılıyor, bu yüzden PC versiyonunu oynamışsanız baştan başlamanıza gerek yok.

Öte yandan PUBG Mobile, başlangıçta kozmetik ürünleri için daha geleneksel bir yağma kutusu sistemi seçti. Bunlar paraşüt, ceket, gözlük, pantolon, ayakkabı ve diğer temel kıyafetleri içerir. Bazı kutular oyun içi para birimi kullanılarak açılabilir, ancak bazıları gerçek para gerektirir.

Fortnite vs PUBG – Performans

PUBG Mobile ve Fortnite, aslında Epic Games tarafından yaratılan denenmiş ve test edilmiş Unreal Engine 4’ü kullanıyor. Bu nedenle, hem PUBG hem de Fortnite’nin PC’de oldukça optimize edilmiş olmaları şaşırtıcı değildir.

Aslında, Fortnite’nin PUBG’yi sollamasına yol açan ana şeylerden biri, daha basit PC’lerde oynanabilir olmasıydı.

Fortnite, aşağıdaki minimum donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılayan herhangi bir Android cihazla uyumludur:

  • Android 8.0 Oreo veya daha yüksek
  • 3 GB ücretsiz dahili depolama
  • En az 4GB RAM
  • GPU gereksinimleri: Qualcomm Adreno 530 veya daha yüksek, ARM Mali-G71 MP20, ARM Mali-G72 MP12 veya üstü

Mobil cihazda Fortnite PC sürümüne oldukça benzer görünüyor, ancak şu anda performansı artırmak için grafik ayarlarınızı ince ayar seçenekleri var.

PUBG Mobile, hemen hemen her cihaza uyarlamak için sağlam grafik ayarları sunar. Piyasaya sürülen PC sürümünden farklı olarak, düşük çözünürlüklü dokular oyunun gerçekçi hissinden uzak olsa da, oldukça iyi bir şekilde optimize edildi.

Lightspeed ve Quantum Studios, hem daha yüksek hem de daha düşük Android cihazlarını içermek üzere PUBG Mobile’a birkaç güncelleme yaptı. Ancak, her iki oyun da hızlı bir şekilde pilinizi tüketir.

Fortnite vs PUBG – Sonuç

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Fortnite ve PUBG’ye gelince hangi oyun daha iyi? Her iki oyun da harika (ve ücretsiz), ancak kesinlikle farklı savaş royale deneyimleri sunuyor.

PUBG Mobile, oyun deneyimini dokunmatik ekran kontrollerine adapte etmek için biraz daha fazla uğraş veriyor ve daha fazla haritaya sahip, ancak Fortnite çok daha derinlere dayanıyor ve mevsimlik silahlar ve eşya eklemeleri fanların daha fazla geri gelmesini sağlıyor.

Sizce Fortnite ve PUBG rekabetinde hangisi öne çıkacak? Yorumlarda bize bildirin!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here